SIK SORULAN SIRALAR

Aklınıza takılan sorular

Ekmeklerin buzdolabında bekleme süresi yaklaşık bir haftadır. Derin dondurucuda daha uzun süre saklanabilir. Uygun olmayan koşullarda saklanması dolayısıyla küf oluşmuşsa, raf ömrü dahilinde de olsa kesinlikle tüketilmemelidir.

Ekmek kızartılınca bileşimindeki su kaybolur. Suyun enerji değeri olmadığı için enerji değerinde değişiklik olmaz. Ancak çok kızartılarak koyu kahverengi veya siyahlaşmış ekmeklerin besin değeri kaybolur. Fazla yanık ekmeklerin tüketilmesi sağlık açısından uygun değildir.

Şeker hastaları, günlük beslenme planlarında, diyetisyeni tarafından önerilen miktarlarda tüm zenginleştirilmiş ekmek ürünlerini tüketebilir. Esmer ekmeklerin tercih edilmesi daha uygundur.

Çok tahıllı ekmeğin bileşiminde E vitamini vardır. Tahıl lezzetleri ile pekiştirilmiştir. Tam buğday unu ayrıştırılmayan tam buğday tanesi unuyla üretilmiştir.

Gluten buğdayın özünde bulunan bir proteindir. Glutence yüksek buğdaydan yapılan unun bitkisel protein değeri daha yüksektir. Gluten oranı yüksek kaliteli unlardan yapılan ekmek yumuşak, esnek ve yemesi kolay olur.

Hayır. Bazı ekmeklerimizde kullandığımız soya unu yurtdışından kontrol belgeli ve sağlık sertifikalı olarak ithal edilen genetiği ile oynanmamış soyalardan elde edilen undur.